تیتر خبرها

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک | اخبار اقتصادی

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک | اخبار اقتصادی

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور در نشستی خبری با انتقاد از تصمیم دولت در زمینه حذف عوارض برای صادرات شیرخشک اظهار کرد: مسئولان در موارد حساس و مهم از تشکل‌های بخش خصوصی نظرخواهی نمی‌کند.

وی افزود: اتحادیه سراسری دامداران به هیچ عنوان راضی نیست که در زمینه صادرات شیرخشک انحصاری شکل بگیرد یا اینکه دولت بخواهد برای صادرات این کالا عوارض وضع کند.

سلطانی با تاکید بر تسهیل امور تولید برای تولیدکنندگان بیان کرد: امسال سال جهش تولید است، از این رو باید شرایط برای تولید کنندگان تسهیل شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه پتانسیل تولید ۱۳.۵ میلیون تن شیرخام در کشور موجود است، بیان کرد: در حال حاضر ۱۱ میلیون تن شیر خام در کشور تولید می‌شود، در حالیکه پتانسیل تولید بیش از این میزان است.

وی از تعطیلی ۴۰ درصد واحد‌های دامداری‌ شیری و گوشتی در کشور خبر داد و گفت: تعطیلی واحد‌های دامداری صرفا در روستا‌های دور افتاده نیست، اطراف تهران هم واحد‌هایی نیمه تعطیل و بسیاری تعطیل هستند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با بیان اینکه برخی عنوان می‌کنند در توزیع نهاده‌ها، دامداران یارانه دریافت می‌کنند، گفت: تنها حدود ۳۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب به دست دامداران می‌رسد و نزدیک به ۷۰ درصد این محصولات با قیمت‌های ۲ تا ۳ برابر در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد این در حالی است که تمامی نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می‌شود، اما چون نظارتی بر توزیع آن‌ها وجود ندارد عده‌ای خاص با قیمت‌های هنگفت، آن را توزیع می‌کنند؛ بنابراین یارانه چندانی در اختیار تولیدکننده قرار نگرفته است و همین الان قیمت کنجاله سویا به نرخ مصوب ۲ هزار و ۴۵۰ تومان است که در بازار آزاد ۷ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه می‌شود.

دریافت عوارض صادرات شیرخشک علت اصلی افزایش مجدد شیرخشک

در ادامه این نشست علی احسان ظفری مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه حدود ۵۴ هزار تن شیر خشک در کشور دپو شده بود، اظهار کرد: دولت ۲ سال صادرات شیرخشک را ممنوع کرد و بعد از آن به چند هزار تن از این کالا مجوز صادرات داده شد، در مرحله بعد برای ۱۰ هزار تن شیرخشک مجوز صادرات دادند که ۵۴ کارخانه به این مسئله ورود کردند و حدود ۷ هزار و ۹۰۰ تن شیر خشک در این مرحله صادر شد.

وی افزود: برای مرحله سوم مجوز صادرات ۱۰ هزار تن شیر خشک دیگر از سوی دولت صادر شد و حدود ۲ هزار و ۱۰۰ تن از مرحله قبل باقی مانده بود که مجموع آن ۱۲ هزار و ۱۰۰ تن می‌شد، اما مشکل اینجا بود که دولت برای صادرات این میزان شیرخشک مدت ۱۵ روز را تعیین کرد که با توجه به شرایط کرونا و تحریم، انجام این کار ممکن نبود و علیرغم مذاکراتی که با مسئولان مربوط داشتیم زمان تمدید نشد.

ظفری ادامه داد: از مجموع ۲۵ هزار تنی که مجوز صادرات گرفته حدود ۵ تا ۶ هزار تن مانده است و علاوه بر این همچنان حدود ۳۰ هزار تن شیر خشک دپو شده داریم.

این مقام مسئول با تاکید بر این‌مسئله که قابلیت صادرات شیرخشک بعد از گذشت یکسال وجود ندارد، بیان کرد: اگر شیر خشک به صورت مدیریت شده صادر نشود، بعد از یک سال دیگر قابلیت صادرات ندارد، از این رو مسئولان باید تدابیری بیندیشند.

ظفری با انتقاد از تصمیم دولت برای وضع عوارض بر صادرات شیرخشک گفت: وضع عوارض بر صادرات شیرخشک بر قیمت محصولات لبنی تأثیر مستقیم دارد و ما شنیده ایم که قرار است برای هر کیلوگرم شیرخشک عوارض ۱۰ هزار تومانی وضع شود. اگر این اتفاق بیفتد قیمت محصولات لبنی حدود ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گفته وی، در این شرایط لبنیات به یک کالای فانتزی و لوکس تبدیل می‌شود که بسیاری از مردم توان خرید آن را ندارند.

مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی ادامه داد: در حال حاضر نیز مصرف سرانه لبنیات در کشور به کمتر از ۷۰ کیلوگرم رسیده که این اتفاق خوبی نیست.

ظفری درباره تاثیر عوارض صادرات شیرخشک بر قیمت تمام شده تولید بیان کرد: در واقع به میزانی که افزایش قیمت در مواد غذایی اتفاق افتاده قدرت خرید مردم بالا نرفته و در صورتی که دولت برای صادرات شیرخشک عوارض وضع کند قیمت تمام شده تولید شیرخشک بالا می‌رود. در نتیجه قیمت شیرخام افزایش می‌یابد و واحد‌های فرآوری نیز ناچار با خرید شیرخام با قیمت بالاتر خواهند شد. در نهایت هم تولید کنندگان و هم مصرف کننده زیان می‌کنند.

وی قیمت فروش هر کیلو شیرخشک را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که قیمت تمام شده تولید بیش از ۲۵ هزار تومان است.

مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی در پایان با انتقاد از عدم حمایت کافی از واحد‌های تولید کننده تصریح کرد: تعداد کارخانجات لبنی از ۱۲۰۰ کارخانه به ۴۰۰ کارخانه فعال کاهش یافته که کمتر از ۱۰ واحد با ظرفیت کامل و صد درصد کار می‌کنند.

انتهای پیام/

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک

انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک
انتقاد از وضع عوارض برای صادرات شیرخشک

گردآوری شده از ایران گلوبال

منبع: باشگاه خبرگزاران جوان

بازی ورزشی سرگرمی فیلم و صوت عکس اقتصادی بین الملل سیاسی اجتماعی علمی فرهنگی مجازی وب گردی استان ها

درباره ی باشگاه خبرنگاران جوان

Avatar

مطلب پیشنهادی

استخدام گرافیست خانم در یک شرکت معتبر | اخبار اقتصادی

استخدام گرافیست خانم در یک شرکت معتبر | اخبار اقتصادی به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *