تیتر خبرها

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری | اخبار فضای مجازی

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری | اخبار فضای مجازی

به گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر سید ابوالحسن فیروزآبادی،  دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با اشاره به مصوبه جلسه ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات در خصوص مدیریت محیط آزمون (سندباکس)، گفت: مقرره گذاری محیط آزمون نوعی تنظیم­‌گری است که برای ایده­‌های جدید به خصوص در حوزه فناوری‌های مالی (فین­ تک ­ها) که پیامد‌ها و ابعاد اجرای آن­ها برای حاکمیت شناخته شده نیست، مورد استفاده قرار می­ گیرد که مرکز ملی فضای مجازی کشور با توجه به درخواست‌های متعدد در سال‌های اخیر در کشور برای موضوعات جدید به خصوص حوزه فناوری مالی این موضوع را در دستور کار قرار داد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: در حال حاضر تقاضا‌های زیادی در کشور برای موضوعاتی مانند رمزارز‌ها و خدمات مبتنی بر زنجیره بلوکی مطرح شده است که امیدواریم از این ظرفیت برای پاسخگویی به متقاضیان استفاده شود و از بلاتکلیفی خارج شوند.

وی در تشریح این مصوبه گفت: موضوع و ایده ه­ای که توسط یک شرکت به عنوان یک ایده نو مطرح شده و عموماً به حوزه ‌های فناورانه جدید و نو پدید مانند اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، خدمات مبتنی بر زنجیره­‌های بلوکی و رمزارز‌ها مربوط می ­شود، یک تنظیم‌گر حاکمیتی و بخشی مانند بیمه، بورس، حوزه بانکی و یا حتی حوزه‌­هایی مانند سلامت و محتوا یک محیط آزمونی که مشتمل بر رویه ‌ها، قواعد و ساختار نظارت است را ایجاد می­‌کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید کرد: در آن محیط با تسهیل مقررات و کاهش شرایط سخت­گیرانه و برای مدت مشخص و با تعداد کاربری محدود و نیز قلمرو اجرای حفاظت شده، ایده را به مرحله اجرا می ­گذارند و نتایج و پیامد‌ها را بررسی می­‌کنند و پس از طی کردن دوره آزمایشی نسبت به توقف و یا گسترش کار به قلمرو بزرگتر و کل جامعه اعلان نظر کرده و فضا را برای ورود این نوع ایده برای عموم متقاضیان فراهم می‌کنند.

وی با اشاره به شکل‌گیری دبیرخانه این موضوع در وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصریح کرد: حکمرانی این مجموعه به صورت چند ذی نفعی است به این معنی که همه بخش­‌های کشور چه دولتی و چه خصوصی در آن حضور دارند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی نیز نظارت کلان بر روند خواهد داشت، افزود: این تجربه می­ تواند به تدریج بالغ شود و ما سالانه با بررسی فعالیت­‌های مبتنی بر این دستورالعمل با اخذ نظرات نخبگان و نیز مشکلاتی که محتمل است به وجود آید، مدیریت این محیط­‌ها را بهبود خواهیم داد.

مصوبه جلسه کمیسیون عالی تنظیم مقررات  با تلاش کلیه ذی‌نفعان نوشته شده است

وی گفت: این دستورالعمل با تلاش جمعی تمامی ذی نفعان، نخبگان و بخش­‌های خصوصی و دستگاه‌های دولتی که با مسئله اعطای مجوز به موضوعات جدید و ناشناخته مواجه هستند، نوشته شده است و اولین تجربه مواجهه کشور با این نوع تنظیم­‌گری است که البته کشور‌های زیادی به این روش روی آوردند و در منطقه، کشور ما جزو پیشروان اقدام در این خصوص است.

گفتنی است؛ این دستورالعمل مورد تایید ریاست محترم جمهوری قرار گرفته و متن آن در سایت مرکز ملی فضای مجازی قابل دسترسی است. کارگروه مذکور در دستورالعمل شکل گرفته و درگاه الکترونیکی برای ارتباط با جامعه و متقاضیان برای دریافت ایده‌ها و پیشنهادات توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری

تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری
تصویب محیط آزمون به منظور تسهیل مقررات حوزه‎‎‌های جدید فناوری

گردآوری شده از ایران گلوبال

منبع: باشگاه خبرگزاران جوان

بازی ورزشی سرگرمی فیلم و صوت عکس اقتصادی بین الملل سیاسی اجتماعی علمی فرهنگی مجازی وب گردی استان ها

درباره ی باشگاه خبرنگاران جوان

Avatar

مطلب پیشنهادی

۱۰ گوشی پرطرفدار هفته (۱۰ شهریور) | اخبار فضای مجازی

۱۰ گوشی پرطرفدار هفته (۱۰ شهریور) | اخبار فضای مجازی به گزارش خبرنگار حوزه دریچه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *